sobota 13. ledna 2018

Kingovy Nezbytné věci - nezbytnost i pro vás

Víte, já miluju Kinga. Ale psát o něm je pro mě poměrně těžké. Často totiž sklouznu k tomu, že: "King se nám snaží dokázat, že největší monstra nejsou ani draci, ani bubáci, ale lidé samotní.". A trochu se obávám, že ani tady se tomu neubráním.

Jenže bohužel (bohudík?) právě tohle je důvod, proč jsou Nezbytné věci jedna z mých nejoblíbenějších kingovek vůbec. Jako většinou, i tady to začíná nenápadně, když se v městečku otevře obchod s podivným názvem Nezbytné věci. Co přijde dál, je jako malá, maličká sněhová koule, na kterou se postupně nabaluje sníh, až se nakonec sune obří lavina. Tu pomyslnou sněhovou kouli uplácal Leland Gaunt, zvláštně charismatický majitel Nezbytných věcí a nejspíš jeden z mých nejoblíbenějších knižních záporáků. Otázkou ale je, jestli vlastně vůbec je záporákem.


Když se totiž řekne záporák, většinu napadne šílenec s mačetou, zlý černokněžník nebo sériový vrah číhající ve stínech. Ne tak Leland. Leland má tu moc probudit v lidech potlačovanou zášť, hamižnost, chtíč a vůbec všechno, čemu když se dá volný průchod, vznikne velká zábava. Totiž pro Lelanda. A taky pro vás. Ona je totiž vážně zábava sledovat, co dokáže způsobit tu pomluva, tamhle stará fotka, někde falešný dopis a jinde zase proříznutá pneumatika. A zároveň to vlastně zábava vůbec není, když si člověk uvědomí, že takhle to na světě může fungovat i bez tajemných prodavačů s uhrančivýma očima.

Nezbytné věci nejsou čistokrevným hororem, osobně mi to přijde spíš jako dobře rozehrané drama s hororovými prvky, kde se chvílemi budete bát, často budete napjatí, sem tam se královsky pobavíte, občas možná těžce ponesete pocity křivdy, která se některým postavám udála... a ze všeho nejčastěji asi budete kroutit hlavou nad tím, jak málo stačí k tomu, aby se toho tolik a tak rychle událo. Kniha sice má pár stovek stran, ale uteče vám to jako jízda na tobogánu, věřte mi. Rozjezd je pomalejší, potom to nabere rychlost a na konci vyskočíte se zatajeným dechem.

A filmovou adaptaci vám taky s klidem doporučím. Devadesátkové béčko jak má být, což já můžu :)

2 komentáře:

  1. Já takový typ knih nějak nemusím, ale líbí se mi obal :)

    OdpovědětVymazat
  2. Knihy Stephena Kinga jsem ještě nečetla, hodně lidí říká, že jsou fakt dobré, ale já se k nim ještě jaksi nedopracovala :)


    everyday-lifecz.blogspot.cz

    OdpovědětVymazat

Konstruktivní kritika se přijímá, urážky a sprosťárny se mažou. A samozřejmě díky za každý komentář :)