pátek 28. dubna 2017

S. King: Revival

Není tajemstvím, že Kinga mám ráda. Nejen jako autora hororů a všelijakých strašidelných ujetostí, ale taky jako vypravěče za srdce chytajících příběhů o dětských přátelstvích, ceně života a spoustě dalšího. Revival se řadí spíš do druhé skupiny, aspoň na začátku. S hrnkem čaje a s úsměvem na tváři jsem četla o Jamieho rodině a novém faráři v městečku. O tom, jak si k sobě vytvářeli pouto, a taky o tajné elektřině. Idylka samozřejmě netrvala dlouho a "něco se stalo".

csdk

Jamie, který vyrůstal v nábožensky založené rodině, vyroste a potyká si s drogami. Farář Jacob se také vydá svojí životní cestou. Vesmír ale zapracuje a oba se po letech znovu a znovu setkávají. A věřte mi, že jsou to setkání nečekaná, prazvláštní a šokující. Podobně je na tom i příběh. Všechno to začíná mile a nevinně, postupně se věci zvrhávají. Z vyprávění, které hřeje na srdíčku, se stává něco tajemného a svým způsobem děsivého.

Není to klasická kingovská hororová záležitost jako třeba Řbitov zviřátek nebo To, tady je děsivý spíš vývoj postav, které si v životě prošly peklem a jsou schopny doslova všeho (stejně mám ale pocit, že to je to, co se nám King pořád snaží říct, totiž že nejstrašidelnější ze všeho nejsou monstra a duchové, ale lidi samotní). V tomhle ohledu není na co si stěžovat, atmosféra houstne přiměřeným tempem, ALE... "něco se stalo" a nic se nestalo. Nechytlo mě to, nedokázala jsem se začíst. Jak mě bavil začátek, tak druhá půlka mě nechávala chladnou. Nevím, jestli to bylo momentálním rozpoložením nebo něčím jiným, ale skoro bych si vsadila na druhou možnost. Celou dobu se nás kniha snaží připravit na něco neskutečně šokujícího, ale ve výsledku jde o stokrát omílané téma, které vlastně ani není super originálně zpracované a nepřináší moc nového.Jsem z toho rozpačitá. Máte rádi Kinga, nemáte chuť na čistokrevný horor a chcete něco menšího rozsahu? Přečtěte si to. Potřebujete tu knihu nutně ve svém životě a dá vám něco, s čím jste se ještě nesetkali? Nemyslím si.

Četli jste Revival? Co na něj říkáte? A co máte od Kinga radši - strašidelnosti, nebo povídání o životě? :)

2 komentáře:

  1. Já jsem ještě od Kinga nečetla špatnou knihu, miluju tu houstnoucí atmosféru, když mi začne docházet, že je něco shnilého ve státě Dánském. Jeho knihy jsou pro mě knihami přímé konzumace. Revival jsem ještě nečetla, nicméně po tvé ne úplně pozitivní recenzi si ho rozhodně přetu :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Odepisuju po ostudně dlouhý době, ale každopádně závidím, mně už od něj pár knih nesedlo, a to je King můj hodně velkej favorit :) Ale nevím, jestli jsem se přesytila nebo jsem prostě začala být přirozeně vybíravější, každopádně někdy se stane, že už to zkrátka nejiskří. A tohle byl ten případ :)

      Vymazat

Konstruktivní kritika se přijímá, urážky a sprosťárny se mažou. A samozřejmě díky za každý komentář :)