pátek 7. srpna 2015

Ergall: Galgad - příběh strážce Země

Kdo mě trochu zná možná ví, jakou dobu slibuju, že se pustím do českých autorů. V hlavě mi sice běhala jména jako Kulhánek, Žamboch nebo Kotleta, nakonec ale zvítězil pro mě neznámý Ergall. Na tajemné pseudonymy prostě slyším, hlavně když nabízejí originální lesní fantasy. 


"Toho dne v dolině mezi horami v hustě zarostlém lese udeřila rána, jako když uhodí hrom."

Kdysi dávno byly hluboké lesy plné šelem. Vlků, medvědů i rysů. Dravci lovili býložravce a koloběh života byl udržován v rovnováze. Všechno se změnilo s příchodem druhu, který tento koloběh narušil. Kam zmizeli vlci? A co je to za druh, který vede nesmyslné boje sám proti sobě? Po mnoha věcích se probouzí Galgad, nejmocnější vládce Gathary, aby nalezl šelmy a pravdu o lidech.


Galgad je jednou z těch knih, kde je příběh především nositelem poselství. Ne že by lidské rase, necitlivému chování k přírodě a nesmyslnosti válek nenastavovaly zrcadlo už myriády příběhů, tady ale oceňuju fantasy kabátek jako zajímavou a neobvyklou volbu. Stejně tak to, že Ergall neutíkal k zaběhnutým rasám jako jsou elfové a trpaslíci, ale vymyslel si vlastní božstva a lesní tvory.

"Svět, který znával, je před jeho očima měněn. Kde je odvěký souboj na život a na smrt mezi kořistí a lovcem tváří v tvář?" (s. 46)

Krásy lesa a komunikaci mezi různými tvory jsem si vyloženě užívala. Bohužel části věnované válkám mezi lidmi mi přišly o kousek slabší. Mám pocit, jako by Ergall víc vynikal v popisech a vymýšlení svých krásných světů, než ve válečných strategiích a dialozích. Ty pro mě osobně byly nejslabší částí knihy a některá nářečí bych s radostí oželela, ale chápu snahu dodat postavám na různorodosti.


Celkově vzato pro mě byl Galgad příjemné čtení a ráda bych si přečetla i další díl, právě pro ty kouzelné chvíle strávené v lese pátráním po šelmách a pozorováním toho, jak se Galgad snaží pochopit lidskou rasu. Co mě chvílemi trochu mrzelo, byla uspěchanost příběhu a pocit, že dialogy a války Ergalla zkrátka nebaví tolik, jako ten zbytek.


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji autorovi. O knize se více dozvíte zde, zakoupit ji můžete např. u knihkupectví Kosmas.


Co vy a čeští autoři? Čtete je? Saháte spíš po osvědčených jménech nebo dáváte šanci i těm méně známým?

10 komentářů:

 1. Hezká recenze :) Také chci na Galagada dnes zveřejnit recenzi ;)
  Snažím se české autory číst, ale přesto stále dávám přednost zahraničním autorům...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky se k těm českým pořád nějak ne a ne dostat, maximálně občas ve čtečce kroužím nad Čapkem :D Ale jednou se do toho už vážně dám! :)

   Vymazat
 2. Upřímně by mě kniha nejspíš zaujala a uvažovala bych do budoucna o koupi, ale neuvěřitelně mě odradilo to množství recenzí. Myslím, že autor to malinko přehnal s těmi výtisky pro bloggery. Takhle už nemůžu o té knize ani slyšet.
  Je fajn že se ti líbila a snad se pustíš do dalších autorů, třeba Zbyněk Holub stojí za to. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Holuba jsem v hledáčku ani neměla, díky za tip :) Je pravda že se Galgada vynořilo docela dost, ale aspoň v poměrně větším časovým rozestupu, mě vždycky štve když týden vidím jednu knihu pořád dokola... Otevřeš internet a všude to na tebe padá. Svýho času jsem byla úplně alergická na Ready Player One, když se objevil v Levných knihách :D

   Vymazat
 3. Nevím proč, ale i když české autory čtu, nějak se nemůžu dokopat zkusit i nějakou českou fantasy. Tahle kniha nevypadá špatně, ale trochu mě odrazuje ten "ekonámět" - nemám nic proti ochraně přírody, ale v beletrii mi tohle téma nějak nesedí, sama nevím proč :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je mi jasný že by to někoho mohlo od čtení trochu odpuzovat. Ale Galgad je u toho tak miloučkej, že to vlastně až tak nevadí. Nebo aspoň mně to nevadilo, což samozřejmě neznamená, že někoho dalšího by to tam nerušilo :)

   Vymazat
 4. Galgada jsem četla a moc se mi kniha líbila. Byla jsem zvědavá jak se mi bude číst, protože já jsem tip čtenářky, která má ráda romantické a historické knihy a fantasy moc nečte, ale tato knížečka je výjimka. :)
  Blog:Reading With Lucy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je dobře, třeba tě to navnadí i na další knihy ze žánru, myslím že má hodně co nabídnout :) Já si zas moc nerozumím s tou historií :)

   Vymazat
 5. Skvělá recenze. Knížka vypadá dobře, už jsem na ni párkrát pokukovala očkem, tak třeba na její koupi jednou dojde :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc :) Většinou když takhle pokukuju, skončí to novou knihou v knihovně, pokukování je hrozně nebezpečná věc :D

   Vymazat

Konstruktivní kritika se přijímá, urážky a sprosťárny se mažou. A samozřejmě díky za každý komentář :)