pondělí 8. června 2015

O sérii Abarat (Clive Barker): S kým se setkáte?

1. díl: O co jde?

Zapomeňte na nudné a okoukané lidi. Abaratští vypadají všelijak, jenom ne normálně. Někteří jsou krásní, jiní roztomilí, některých se budete bát. Přiznám se, že takové bratry Fugity s putujícími částmi obličeje bych potkat vážně nechtěla.Ani Carrion, vládce Půlnoci, není žádný fešák. Kolem hlavy nosí límec naplněný tekutinou, ve které plavou jeho noční můry. A jeho babička Strakatá bába? Rázná dáma, které je radno klidit se z cesty. Mezi její koníčky patří trestání všech okolo a výroba armády sešívanců, kteří by jednoho dne měli převálcovat Denní ostrovy a nastolit věčnou Noc. Abych byla fér, musím říct, že Carrion toho uvnitř sebe nosí víc, než jen zlobu a nenávist. Poznávání jeho (místy prohnilé) duše je pro mě jednou z nejmilejších vzpomínek na čtení Abaratu. Takže se nenechte odradit zlými ilustracemi a bratry Fugity. Co by to bylo za pohádku, kdyby tam nebylo nic strašidelného :)


Carrionovi nejsou jediní, kdo usiluje o ovládnutí ostrovů, i když Rojo Pixler se svým otravným Klukem z Commexa sleduje přesně opačný cíl - vyhnat z Abaratu tmu. Kdo si myslí, že to z něj dělá hodného a ušlechtilého člověka, nemohl by se mýlit víc.

Naštěstí ne všichni Abaraťané jsou takoví. Spousta z nich zmatené Candy pomůže. Setkáte se tak s mořskými chodci (jenom kdyby pořád nezpívali) a vydavatelem Klepova almenaku, který používá olihně místo dalekohledu. S udatnou skupinkou bojovníků se vydáte na výpravu za draky. Seznámíte se se statečnou rasou koček tarrie. A konečně s Malingem, Candyiným nejlepším přítelem a průvodcem. Co na tom, že trochu zapáchá :)


A kdyby vám to bylo málo, nezapomínejte na obyčejné Abaraťany, kteří nechtějí nic jiného, než si v poklidu žít. Ať už mají místo nohou žebříky, nosí na hlavě akvárko nebo jim z pusy vylétávají hejna ptáčků. Jsou kouzelní a já je mám ráda. A vy taky budete :)


2 komentáře:

  1. Tak to mně vážně zaujalo, ty ilustrace jsou vážně šíleně úžasné ! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda že se líbí, já je taky miluju :) Tipuju, že ilustrace budou rozhodující - buď se lidem budou líbit a nalákají, nebo naopak odradí :)

      Vymazat

Konstruktivní kritika se přijímá, urážky a sprosťárny se mažou. A samozřejmě díky za každý komentář :)