čtvrtek 11. června 2015

O sérii Abarat (Clive Barker): Proč si to přečíst?

1. díl: O co jde?
2. díl: S kým se setkáte?

To bych mohla říct úplně jednoduše: protože je to super! Ale pojďme si to trochu rozvést :) Proč si přečíst příběh dívky z Napříště, která se nějakým záhadným způsobem dostane ze svého nudného města do kouzelného světa? Ten je tvořen Denními a Nočními ostrovy, které spolu dříve válčily a svět byl plný magie, teď je však již dlouhou dobu klid. Zdá se ale, jako by se věci měly změnit...Co miluju na Abaratu?
 • Neobvyklý svět, který je svým způsobem propojen i s naším. Abarat sice není tak rozlehlý a propracovaný jako jiné fantasy světy, ale svou originalitou to naprosto dohání. A i když se tu pomalu ale jistě schyluje k válkám o nadvládu, poznáte z něj dost a dost. Nic mě nezamrzí víc, než když se kvůli válčení a politikaření nedozvím nic moc dalšího.
 • Jestli jste takové bábovky jako jsem ve svých 14 byla já, možná se budete chvílemi bát (pořád vám říkám, ať se té tajemné Dvacátépáté vyhýbáte!). Nebo aspoň budete děsně, ale děsně napjatí.
 • Ochuzeni nebudete ani o magii. Abarataraba sice zatím pospává, ale kdo ví, co se s příchodem dívky z Napříště může stát... :) Tím spíš, když ta dívka zvládá vyčarovat ze vzduchu pomocí slov glyf (kouzelné létající vozítko) jako nejzkušenější starousedlík.

Malingo

 • Netvrdím, že je Barker mistrovský vypravěč, nebo že vás přitáhne a nepustí. To nechává spíš na svých postavách než na slovech. Vlastně by se dalo říct, že je jeho styl poměrně jednoduchý. A to je přesně to, co Abarat potřebuje. Vypravěče, který nechá svůj svět mluvit sám za sebe
 • Knihy jsou doslova plné autorových ilustrací. Chápu, že ne každému jejich styl musí vyhovovat. Pokud si k nim ale najdete cestu, stane se pro vás jejich prohlížení obrovskou součástí abaratského zážitku.


A kdybych to měla vzít kolem a kolem a na smrtelné posteli si obhájit, proč je právě Abarat moje nejoblíbenější série (protože přiznejme si to, ty body vypsané výš působí celkem chabě), řekla bych to asi takhle: je to neskutečně úchvatný příběh. Candy začíná jako puberťačka bez přátel v malém městečku a ne úplně ideální rodině. Potom se tím nejkouzelnějším možným způsobem dostane do nejkouzelnějšího možného světa a začíná tu své dobrodružství a nikdy nekončící putování. Během čtení jsem si ji neskutečně oblíbila, stejně jako Malinga a další postavy, třeba bratry Johny (velkému Johnovi jeho bratři vyrůstají z paroží na hlavě) nebo starého dobrého záporáka Carriona.


Candy je skvělá v tom, že to není klasická bezchybná hrdinka, ale je to člověk jako každý jiný. Chvílemi by ji člověk profackoval. O to snazší ale je si ji oblíbit. Přičtěte si k tomu nádherné ilustrace, úžasný svět, zajímavý příběh (i když i ten má své mouchy a nevyhnul se hloupé milostné pletce) a jednoduchý, ale příjemný styl vyprávění a vyjde vám něco, co můžu číst pořád a pořád dokola :)

Tak co, nalákala jsem vás aspoň trochu? :)

8 komentářů:

 1. Ty ilustrace jsou nádherné! Knihy mě hodně láká :)

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za doporučení, vypadá to zajímavě, mohla bych to koupit dětem od sestřenice. Moc nečtou, ale toto by je mohlo nalákat - skvělé ilustrace! Ale asi nebude tak snadné knihy sehnat, vyšly už poměrně dávno a např. na kosmas.cz jsou vyprodané, v bazarech se taková kniha asi moc dlouho neohřeje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě, kamarádka měla celkem problém ty první dva díly sehnat, ale nakonec se zadařilo. Vždycky by se ale měly dát půjčit z knihovny, kdyby bylo nejhůř. Ale chápu, že mít je doma je nejlepší, hlavně pro nečtenáře, ať nejsou pod tlakem, že musí honem honem :)

   Vymazat
 3. Lákat netřeba, všechno přečteno! Napjatě očekávám Kry Rising (původně plánováno na 2015, pak snad posunuto na 2016), ale kdovíkdy se ho zase dočkáme. Čtvrtý díl by podle Barkera měl být prý nejtemnější a nejzlejší ze všech... Takže jsem zvědavá...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je ta vůbec nejlepší varianta! :) Pokračování už se taky nemůžu dočkat, hlavně jestli to bude jak říkáš :) Asi jediný co mě trochu děsí, je diskutovaná možnost zfilmování, ale zatím to podle všeho spí, snad to spát zůstane :)

   Vymazat
 4. Ty ilustrace jsou fakt neuvěřitelný! :) A nalákalas mě pořádně, po pročtení článků o téhle sérii mám rezervačku v knihovně a nemůžu se dočkat, kdy se mi knihy dostanou do rukou. Je léto, takže ideální příležitost oddychnout si u nějakého pohádkového příběhu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak doufám, že se ti to bude líbit aspoň zpoloviny tak jako mně. Kdyby ne, užiješ si aspoň ty ilustrace, jsou neskonale boží :)

   Vymazat

Konstruktivní kritika se přijímá, urážky a sprosťárny se mažou. A samozřejmě díky za každý komentář :)