pondělí 2. února 2015

G. R. R. Martin: Rytíř Sedmi království - než přivají Vichry zimy

"Jarními dešti půda změkla, takže Dunkovi nedalo moc práce hrob vykopat."

Sotva jsem přečetla první větu, poskočilo mi srdce radostí. Rytíř Sedmi království sice není přímou součástí Písně ledu a ohně (týká se událostí mnohem dávnějších), ale setkání se známými rody, erbovními znaky a hlavně Martinovým rukopisem je víc než vítané. Vichrů zimy se jen tak nedočkáme a do další série Hry o trůny taky daleko. 
Dunk, hloupý jako truňk a tupý jako lenochův meč. Tak o něm často mluvil jeho pán, mrtvý ser Arlan. Dunk je potulný rytíř, který díky své výšce nikudy neprojde bez povšimnutí, i když by si to asi často přál. Vždyť nechtěl nic jiného, než si na klání vydělat pár zlaťáků. A čas od času vyhrožovat svému drzému panoši jednou dvěma dobře mířenými ranami za ucho.


Jenže jak už to tak bývá, nic nejde podle plánu. Kniha je sice poměrně tenká, ale Martin dokázal naplno využít každou stranu. Co zpočátku vypadá jako víceméně poklidné putování potulného rytíře, se brzy zvrhne v neskutečnou spleť intrik a nečekaných překvapení. Oproti Písni ledu a ohně nemají zápletky tolik času, aby se pořádně rozvíjely, ale svým způsobem to lze brát jako plus. Netrpěliví čtenáři tak dříve dojdou rozuzlení a příběh netrpí hluchými místy, která jako by měla jen navyšovat počet stran (přiznejme si to, i mistr Martin se občas utne a příběh zbytečně natahuje). Také postav je zde přijatelné množství. Na tak tenkou knihu je jich sice pořád poměrně hodně, ale nebudete se v nich ztrácet, všechny mají své místo a účel.Kniha je rozdělená do tří částí, každá popisuje jiné dobrodružství Dunka a jeho panoše Egga. Teoreticky vzato je můžete číst v libovolném pořadí, nijak zvlášť na sebe nenavazují. Přišli byste ale o geniální gradaci celého díla a některá tajemství by vám byla vyzrazena zbytečně brzy. Díky tomu, že každá z povídek je jiná než předchozí a poznáme v ní Dunka z jiného úhlu, najde si i každý čtenář svou oblíbenou. I když musím přiznat, že já sama to nedokázala, miluju všechny tři.

Rytíř Sedmi království je jako kapka vody pro všechny, kdo žízní po Vichrech zimy (a další řadě seriálu). Nenasytí vás sice nadlouho, ale tu chvíli si neskutečně užijete. Dunk je sice možná trochu trouba, ale také je to pravý rytíř a nevidím důvod, proč by si ho kdokoliv dokázal neoblíbit. Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy. Kniha k zakoupení zde.


8 komentářů:

 1. Moc hezká recenze, fakt:) Ale kdyby se radši věnoval psaní dalšího dílu Hry o trůny!!! :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě těší, děkuju :) To už by mohl, no. Četla jsem zvěsti, že se letos nedočkáme... mám fakt strach, že dřív umře, než to všechno dopíše :(

   Vymazat
 2. Já jsem v Písni ledu a ohně teprve za druhým dílem a předsevzala jsem si, že nebudu číst víc než jeden díl za měsíc, tak doufám, že mi série ještě nějakou dobu vydrží a nebudu muset řešit podobná dilemata :D Ale na tuhle knížku se podívám tak jako tak, už kdyby jen proto, že to prostě napsal Martin :) A ty fotky s carcassoňáckými figurkami jsou skvělé :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je dobrá strategie! :D Na tuhle knížku se určitě vyplatí podívat, i kdyby jak říkáš jenom proto, že to napsal Martin. A doufala jsem že někdo pozná z jaký hry to je :D

   Vymazat
 3. Chvilku jsem si myslel, že je to nějaká nová hra k tomu přibalená. Mě se teda určitě líbí, že je to o něco kratší než Písně ohně a ledu. Neměl jsem sice problém brát si tu bichli i do metra, ale občas mi to přišlo už moc roztahané. Tady je naděje, že tam nebude ani písmenko navíc.

  A jsem jen rád, že mě nadšení z každé série provází maximálně týden. Takže ač si vichry zimy přečtu, tak se na ně nebudu třást nedočkavostí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by bylo hodně vymakaný :) Přesně tak, občas tam byly hlušší místa, to se tady nestane. A asi trochu závidím, mě závislost kolem SOIF a Hry o trůny chytá docela dost, takže to čekání je vážně nekonečný :)

   Vymazat
 4. Parádní recenze! :) Knížku dostal brácha k vánocům, takže teď jen čekám na vhodnou příležitost mu ji zabavit, muhaha :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) A najdi tu příležitost co nejdřív!

   Vymazat

Konstruktivní kritika se přijímá, urážky a sprosťárny se mažou. A samozřejmě díky za každý komentář :)