pondělí 9. září 2013

Kodži Suzuki: Kruh, Spirála, Smyčka

Ahoj! Dneska vám představím svoji nejoblíbenější knižní sérii - čím jiným otevřít blog, než právě největší láskou?  Půjde v podstatě o tři minirecenze.

Asi byste měli vědět, že Kodži Suzuki je fascinovaný vodou. Kdo četl soubor povídek Temné vody, ví o čem mluvím (recenze bude). Voda provází i tuhle sérii. Záměrně neříkám trilogii, knihy na sebe vyloženě nenavazují. Spirála a Smyčka jsou spíš volným pokračováním Kruhu, zdánlivě spolu nesouvisející. Jedna bez druhé ale smysl nedává, o to se postaralo několik klíčových postav.

Všechny tři díly mají společné to, že:

 • vás naprosto pohltí, ať chcete nebo ne
 • budete se bát... a když se nebudete bát, budete přinejmenším napjatí 
 • obsahují dostatek přímé řeči i popisných částí, takže si můžete snadno udělat představu o prostředí i o tom, co se postavám odehrává v hlavě


Žánr: horror, mysteriózní 
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 254
Moje hodnocení: 5/5

"Na severním okraji obytné čtvrti u Sankeienského parku se táhla řada čtrnáctipatrových věžáků." 
A v jednom domku naproti těm věžákům to celé začne, úmrtím teenagerky. Tři další zemřou ve stejný čas, ale na jiných místech. Novinář Asakawa začne případ vyšetřovat, všechny stopy vedou k chatce B-4 v jižním Hakone. Se svým přítelem Rjúdžím zde objeví videokazetu a její děsivé tajemství - kdo ji shlédne, do týdne zemře. 

Celou knihu protkává boj o čas, vždyť Asakawa má jen týden na to, aby se zachránil! Spolu s Rjúdžím (po kterém se mimochodem jmenuje chudák můj kocour) rozplétá nitky života tajemné Sadako Jamamurové, která má zabijáckou kazetu na svědomí. Málokdy se bojím u čtení, ale jejich pátrání vás často zavede na místa, kde byste rozhodně nechtěli být. Nejednou mi přeběhl mráz po zádech. Rozhodně zde nečekejte veselé okamžiky, tahle kniha končí přesně tak temně a ponuře, jako začíná.

Žánr: horror, mysteriózní 
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 328
Moje hodnocení: 5/5

"Micuo Ando se probral ze sna, v němž se propadal do moře."
Ando je patolog, jehož syn se utopil v moři, zbyl po něm jen pramen vlasů. A právě Ando je hlavní postavou tohoto dílu. V těle jedné z postav zesnulých v minulém dílu (a jeho dávném spolužákovi) nachází tajemné šifry, které by snad mohly vést k zastavení tajemného viru. A možná mu i vrátit život jeho syna.

Ze všech tří dílů je tenhle můj nejméně oblíbený. Ne že by snad byl méně napínavý než ty ostatní, ale až moc často se tu mluví o DNA. To je zde důležitou součástí příběhu, právě kvůli rychle šířícímu se viru napadajícím lidskou DNA. Co mi naopak přišlo zajímavé, jsou pasáže věnované šifrování. Vůbec nejlepší na tomto příběhu je ale elegance, s jakou se Sadako rozhodla skoncovat s lidstvem. Klíč k jejímu zastavení má v rukou Ando, kterého čeká příslovečná Sophiina volba. Spirála v sobě má několik děsivých a temných okamžiků, Andovo rozhodnutí je ale největším z nich.

SMYČKA
Žánr: horror, mysteriózní
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 336
Moje hodnocení: 5/5

"Otevřel posuvné dveře a do pokoje se vlila vůně moře." 
Smyčka je svět virtuální reality, na který čím dál častěji naráží Kaoru, syn Hidejukiho nakaženého smrtícím virem. Kaoru se vydává Smyčku prozkoumat a setkává se s jedním z jejích obyvatel (známého z předchozích dílů). Podaří se mu konečně ukončit všudypřítomné zlo?

Kniha s jedním z nejlepších konců. Hráli jste někdy The Sims? Nenapadlo vás třeba, že by Simíci mohli mít vlastní vědomí a považovat vás za boha, který řídí jejich životy? Jestli ne, přečtěte si tuhle knihu a podobné úvahy se brzo dostaví. Smyčka je fascinující čtení, a kdyby vás snad Spirála moc nebavila, Smyčka vám to vynahradí. Budete nadšeně obracet stránku za stránkou ve snaze zjistit, jak se bude situace vyvíjet. Kromě smutných okamžiků (nemocný otec) zde konečně narazíme i na veselejší momenty... které ale v dalším okamžiku Suzuki mistrně spláchne podivným virtuálním světem plným rakoviny. A jestli vás nedostane ten konec, tak už nic.

FILMOVÁ ADAPTACE

zdroj

Kruh, 2002 (USA/Japonsko)
Začnu tím známějším. Ze Sadako se zde stala Samara a jediné, co si film vzal z knihy, je smrtící videokazeta. I přesto ho mám ráda. Není postavený jen na lekačkách, baví mě i příběh. A to, že jsem se pak dlouho děsila každé louže. Moje hodnocení: 4/5

Ringu, 1998 (Japonsko)
Poměrně věrně se drží knihy, jen z Asakawy se nám stala ženská :) Stojí hlavně na atmosféře, spíš než na lekačkách. Moje hodnocení: 4/5

Spirála, 1998 (Japonsko)
Strašně špatná záležitost. Nechápu to, jak mohli po Ringu natočit něco tak špatného? Nuda, nuda, nuda. Knihy se drží, ale to je tak všechno. Moje hodnocení: 2/5

Palec hore tomu, kdo dočetl až sem, příště už snad nebude tolik vykecávání... Znáte Suzukiho? A báli jste se, že vám po shlídnutí Kruhu zazvoní telefon? :)

2 komentáře:

 1. Já Suzukiho znám, protože se aktivně zajímám o Japonsko, takže kvůli přijímačkám na vysokou musím přečíst co nejvíc autorů, tohle je opravdu základ japonského hororu. ^-^ Mám ho hrozně moc ráda, teď budu dávat re-reading jak Kruhu, tak Temných vod. ^-^

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je zajímavej zájem, držím palce ať se přijímačky zadaří! :) A re-reading naprosto schvaluju, já už ty knihy četla tolikrát, že bych to snad ani nespočítala. A teď jdu prolízt tvůj blog a hledat japonský inspirace :)

   Vymazat

Konstruktivní kritika se přijímá, urážky a sprosťárny se mažou. A samozřejmě díky za každý komentář :)